چه موقع باید روغن موتور را تعویض کنیم؟

چه موقع روغن موتور تعویض کنیم؟

چه موقع باید روغن موتور را تعویض کنیم؟ این سوالی است که اغلب کسانی که خودرو دارند از ما میپرسند. قبل از شروع بحث به این نکته توجه داشته باشیم که تمام اتومیبل ها به روغن نیاز خواهند داشت، اما نباید از هر روغنی برای خودروی خود استفاده کنید. موتور خودرو های جدید با استانداردهای خاصی طراحی شده و برای اینکه عمر طولانی تری داشته باشند باید طبق آنچه که کارخانه سازنده موتور توصیه کرده از روغن مناسب استفاده کرد . فروشگاه سازور تمامی روغن های اسناندارد موتور خودروی شما را با بهترین کیفیت ارائه میدهد.

چه موقع روغن موتور تعویض کنیم؟
تعویض روغن خودرو باید در یک بازه  زمانی مناسب سه ماهه یا ۵۰۰۰ هزار کیلومتر باشد . البته این بازه در خودرو های مختلف و کارهای مختلف متفاوت است . مثلا امکان دارد فردی در تاکسی های اینترنتی مشغول فعالیت باشد، آن وقت موضوع کمی متفاوت تر خواهد بود. تعویض روغن موتور زودتر از موعد مقرر باعث بالا رفتن هزینه های شما می‌شود این نکته را بدانید تا زمانی که روغن چسپندگی خود را از دست نداده است قابل استفاده است.

نحوه چک کردن روغن موتور

چه موقع روغن موتور تعویض کنیم؟

برای چک کردن روغن موتور، خودرو را در یک سطح صاف پارک کنید و صبر کنید تا خودرو خنک شود، اگر چنین عمل نکنید سطح روغن موتور بیش از حدی که انتظار دارید به نظر میرسد. قبل هر کاری حتما باید حوله یا دستمال به همراه خود داشته باشید. دستگیره زرد یا نارنجی رنگی در کنار موتور قرار دارد پس از خارج نمودن میله آن را با دستمال تمیز کرده و سپس در جای خود قرار دهید. سپس مجددا آن را خارج کنید. در انتهای میله دو قسمت ماکسیموم MAX و مینیموم MIN دارد. میزان روغن موتور باید در بازه ای بین MIN و MAX ترجیحا به MAX نزدیکتر باشد. تیره و سیاه بودن روغن موتور دلیلی بر تعویض روغن نیست، برعکس اگر روغن روشن باشد یعنی موتور کار خود را به درستی انجام نمی دهد.

چرا باید روغن را تعویض کنیم؟

قبل از اینکه بخواهیم عمیق تر به این موضوع بپردازیم، باید بدانیم که چرا نیاز به تعویض روغن داریم! روغن کثیف کار را به خوبی روغن تمیز انجام نمیدهد. مواد افزودنی موجود در روغن کثیف می‌جوشند،و آلودگی در قسمت میل لنگ ایجاد و قطعات فلزی خورده شده و با آب با گذشت زمان جمع میشود و باعث ایجاد لجن میشود. روغن بیشتر و بیشتر ذرات معلق موجود در موتور را نگه میدارد و این ذرات قسمت هایی از موتور، که قرار است نگه داری کند را فرسوده می‌کند.

تغییرات روغن در شرایط کارکرد شدید

در شرایط زیر روغن را به اندازه هر ۱۶۰ تا ۴۸۰ هزار کیلومتر در وسایل نقلیه قدیمی تغییر دهید. در خودرو های جدید به توصیه سازندگان خودرو عمل کنید.

  1. ترافیک یا ساعات شلوغ :
    در این حالت ممکن است ماشین دارای توقف و حرکن بسیار زیادی باشد که ممکن است باعث گرم شدن بیش از حد موتور باشد. به محض خارج شدن از ترافیک ماشین را خاموش کرده تا گرمای موتور کمتر شود .
  2. رانندگی در مناطق گرم و یا مناطقی که گرد و خاک زیادی دارد
  3. اگر با خودرو بار سنگین جابه‌جا می‌کنید
  4. رانندگی با سرعت بالا
  5. استارت زدن زیاد در هوای سرد

چه موقع روغن موتور را زودتر تعویض کنیم؟

اینکه چند بار روغن را تعویض کنید به توصیه شرکت های سازنده خودرو بستگی دارد اما بعضی از شرکت های خورو سازی توصیه می‌کنند هر ۱۲۰۰۰ کیلومتر روغن موتور خود را تعویض کنید . البته بعضی از توصیه های سازندگان خودرو برای آن است که خودرو های جدید خود را به شما بفروشند. اما توصیه سایت چراغ برق به شما این است که روغن خود را هر ۵۰۰۰ هزار کیلومتر عوض کنید . اگر راننده آزادراه هستید که مسافرت های طولانی زیادی را با سرعت زیاد طی می کنید ، احتمالاً می توانید فاصله تعویض روغن را افزایش دهید

نحوه اضافه کردن روغن به خودرو

چه موقع روغن موتور تعویض کنیم؟

اگر قصد اضافه کردن روغن خودرو را دارید حتما دفترچه راهنمای خودرو را مطالعه نمایید. برای اضافه کردن روغن در خودرو درپوش آن را برداشته و کمی روغن اضافه کنید، کمی مکث کنید سپس با اندازه گیری میزان روغن را بسنجید و اگر نیاز بود دوباره روغن را بریزید. این کار را میتوانید برای چندبار تکرار کنید.
این نکته را به خاطر داشته باشید روغن بسیار زیاد میتواند صدمات جدی به موتور شما وارد کند و هزینه های تعمیر شما را در آینده افزایش دهد.

منبع: https://www.dummies.com/home-garden/car-repair/how-often-you-should-change-your-oil/

 

فهرست